.... psycholog Tomáš Vašák píše o manažerech agresorech a manažerech manipulátorech.... (MF Dnes, 26.4.2012, s. 6C)
Manipulátor (aneb jak otrávit podřízené snadno a rychle)

"Někteří manažeři by práci, kterou dělají, z principu nikdy dostat neměli. Totiž ti, kteří svoji roli zneužívají a opojeni mocí si libují v okamžicích, kdy mohou demonstrovat svoji sílu. Zatímco v předcházejících příbězích o chaotických šéfech nebo manažerech detailistech jsem měl naději, že pokud si článek přečtou, inspiruje je ke změně manažerského stylu, u tohoto druhu vedoucích v to nedoufám. Podstatou manipulativního a mocenského chování je totiž hrubá vada charakteru člověka, která jen dostala možnost vyplout na povrch.

Manažer agresor ve své roli vidí příležitost "užívat" si moc. To, že se ho lidé bojí, mu dělá dobře. Otevřený agresor se vyžívá v negativních výstupech. Všude kolem sebe vidí jen "lemply" a podřadné hlupáky, které je nutné držet zkrátka, jinak nic neudělají. Sám sebe vnímá většinou jako neomylného a není schopen sebereflexe. Jeho podřízení žijí v permanentním napětí z dalšího konfliktu.

Trochu jinou, ale neméně nepříjemnou variantou manažera agresora je manipulátor. Ten sice neřve, ale například manipuluje se strachem ze ztráty zaměstnání. Zneužívá pak své podřízené k různým posluhám a práci, která není v jejich kompetenci, protože jinak .... Někdy poštvává jedny proti druhým. A pokud s ním někdo nesouhlasí, nevyzývá ho k přímé konfrontaci, ale po straně ho pomlouvá. Bohužel to, co může být zajímavé v historickém filmu o intrikách na královském dvoře, se stává ve firemním prostředí velmi nepříjemnou realitou.

Oba dva typy ovšem mají shodný postoj k ostatním, vidí je jen jako prostředky k uspokojování svých vlastních potřeb. Lidi kolem sebe doslova "používají". Pokud jste pro takového manažera nějak užiteční, funguje to; když vyhodnotí, že je pro něj výhodnější hodit vás přes palubu, bez uzardění to udělá.

František Koukolík a Jana Drtilová ve své knize "Vzpoura deprivantů"  popisují hlubší kořeny takovéhoto bezcharakterního jednání a zneužívání moci a zamýšlejí se, jak se mu bránit. Rozhodně platí, buďte asertivní. Nedejte se. Pokud je na vás manažer agresivní, pojmenujte to...... Nejnebezpečnější je agresivní chování přecházet a dělat, že se nic nestalo. Na manipulátory zase platí odhalení jejich jednání..... nenechte se otrávit, reagujte asertivně....".

A zbytek si načtěte ve výše uvedené knížce :-), :-), :-).

 

28.04.2012 22:08:20
hermanova
Průběžně aktualizovány byly a jsou i další dva weby, tj. http://mypublication.webgarden.cz/,

 http://kultura-unas.webgarden.cz/, zejména pokud jde o publikační aktivity, zajímavé konference a závěrečné práce mých studentů. 

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano. (17 | 100%)
Ne ( | 0%)
Stránky spravuje a tvoří Eva Heřmanová, Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one